آموزش ساخت اپلیکیشن محتوایی

اپلیکیشن‌های محتوایی، اپلیکیشن‌هایی هستند که از دستگاه دیجیتال ما به‌عنوان بستری برای عرضه‌ی محتوا در قالب نوشتار، گفتار، تصویر، موسیقی و ویدیو استفاده می‌کنند. برای ساختن یک اپلیکیشن محتوایی باید گام های زیر را بردارید:

یک. تعریف مسئله و مخاطب

اولین گام در فرایند ساختن هر چیز جدیدی، مسئله‌یابی است. از نوشتن یک کتاب گرفته تا اختراع یک ابزار، تا بنیان گذاشتن یک استارتاپ و البته ساختن یک اپلیکیشن. مسئله‌یابی یا تعیین مسئله همیشه یا با احساس نیاز شخص سازنده همراه است یا با دریافت سفارش از کس دیگری که این نیاز را احساس کرده است.
اما اگر مخاطب هدف محصول به درستی و دقیق تعریف نشود این گام به‌طور کامل طی نشده و در مراحل بعد، احتمال خطا و انحراف از مسیر زیاد می‌شود. ما باید مشخص کنیم که می‌خواهیم مسئله‌ی چه کسانی را حل کنیم؟

دو. ایده‌پردازی

تا اینجای کار ما می‌دانیم که می‌خواهیم «چه مسئله‌ای؟» را از «چه کسی؟» حل کنیم. درباره‌ی قالب آن هم تصمیم گرفته‌ایم: اپلیکیشن.
گام دوم فرایند ساخت اپلیکیشن ایده‌پردازی است. یعنی یافتن راه‌حل‌های بالقوه برای مسئله‌ و مخاطبی که تعریف کرده‌ایم.

سه. نوشتن طرح

در مرحله‌ی ایده‌پردازی باید تقریبا سر و شکل چیزی که می‌خواهیم بسازیم در ذهن خودمان مشخص شده باشد. حالا نوبت آن است که همین سر و شکل را طوری روی کاغذ (یا معادل دیجیتالش) بیاوریم که هم برای خودمان شفاف‌تر بشود و هم بتوانیم آن را به دیگران (حامیان، سرمایه‌گذاران، مشاوران،…) ارائه کنیم. در طرح یا نقشه‌ی اپلیکیشن باید این موارد را ذکر کنیم: نام پیشنهادی اولیه، هدف، محتوا، برآورد هزینه و زمان.

چهار. تولید محتوا

برای تولید محتوای اپلیکیشنی که می‌خواهیم بسازیم باید پیش از هر چیز نقشه‌ی محتوای آن را بنویسیم. یعنی به دقت مشخص کنیم که چه محتوایی و در چه قالب‌هایی نیاز داریم. حالا برای هر بخش با توجه به ارتباطاتی که داریم یا جست‌وجوهایی که می‌کنیم، گروه‌های یا افرادی را که در تولید آن نوع محتوا تخصص دارند پیدا کنیم و با آن‌ها وارد مذاکره شویم.

پنج. طراحی تجربه‌ی کاربری

طراحی تجربه‌ی کاربری به زبان ساده یعنی برنامه‌ریزی برای تمام اتفاقاتی که کاربر اپ ما پس از نصب آن بر روی دستگاهش و ورود به محیط آن تجربه خواهد کرد. اگر کاربران محصول شما پس از نصب آن بر روی دستگاه و کمی ور رفتن با آن، آن را کاربردی و مفید و کاربرپسند ندانند، درصد بالایی از آن‌ها خیلی زود محیط اپ شما را ترک می‌کنند.

شش. طراحی رابط کاربری و برنامه‌نویسی

برای ساخت اپ در سامانه اپ ساز خوشه پلاس ابتدا نسخه مورد نیاز خود را از طریق سایت دانلود کرده و پس از نصب و عضویت، ابتدا فیلم های آموزشی را مشاهده کنید تا به بهترین شکل بتوانید از تمامی امکانات سامانه بیشترین بهره لازم را ببرید.
در این سامانه که بصورت آفلاین میباشد میتوانید به راحتی و با کمترین محدودیت، ایده و طرح های خود را پیاده سازی کنید.
این سامانه امکاناتی از قبیل ساخت صفحات آزاد، محتوایی، کاتالوگی، فهرست و … و نمایه هایی از قبیل دکمه ، عکس، متن، صوت و ویدیو و … را دارا می باشد که میتوانید با استفاده از تنظیمات قدرتمند هر یک ازآنها بصورت حرفه ای اقدام به شخصی سازی صفحات اپلیکیشن موبایل خود کنید.
همچنین می توانید ایده های خو را به صورت داستانهای تعاملی شامل عکس و صوت پیاده سازی کنید.
شما می توانید اپلیکیشن خود را در شبیه ساز داخلی اپساز خوشه تست و سپس درخواست نسخه آزمایشی یا نهایی موبایلی کنید

شتاب «شبکه توسعه دهندگان اپلیکیشن و بازی»